Ağız Kokusu Tedavisi


Ağız Kokusu Tedavisi

Birçok insanda Helicobacter pylori adlı bir mikroorganizma mideye yerleşir ve orada gastrite neden olurlar. Toplumda kliniğe sevk etmeyecek, şahısı doktora götürmeyecek şikayetlerle bu insanlar aramızda yaşamaktadırlar. Bunlar ağız kokusu şikayeti ile diş hekimine gelirler. Fakat bu nedeni bulabilmek kolay değildir.

Ağız kokusu üzerine uzmanlaşmış diş hekimleri tarafından yapılan testlerle ağız kokusunun nedeni belirlenebilir.

Ağız kokusunun tedavisi tabi ki sebebine bağlıdır. Sistemik bir hastalığın tespiti ve tedavisi tamamen kendine hastır. Bu akciğer hastalığı, mide problemi ya da kulak burun boğazı ilgilendiren bir sinüzit sorunu olabilir. Bazı antibiyotikler kullanılarak, dişe uygun tedavi tamamen o konuyu ilgilendiren bir husustur. Ağız içi bakımı her hangi bir patolojisi olmayan kişilerde çok önemlidir. Dişin uygun şekilde temizliği, diş taşlarının temizliği, dilin fırça ile temizlenmesi ve bunun sık sık yapılması önem arz eder. Bunun dışında, diş eti hastalıkları, ağız oral mukoza hastalıkları için çok su alınması, tükürük salgısının yeterli olması çok önemlidir. Gece burun tıkanıyor ise bunun tedavisinin gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Gece yatılan yerdeki nemin sağlanması gerekir. Genel itibari ile bütün ağız kokuları için kesin tedavi sağlayan mucizevi bir ilaç yoktur. Çünkü ağız kokusunun sebebinin belirlenerek o sebebe göre tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Ağız kokusunun en önemli anahtarı teşhistir. Doğru düğmeye basıldığı zaman ağız kokusu iyileşebilen bir hastalıktır. Teşhis edebilmek için çeşitli yöntemler vardır. Hasta koltuğa ilk oturduğunda hangi organ ya da dokudan kokunun kaynaklandığını anlayabilmek amacı ile diş hekimi bazı sorularla hastadan aldıkları cevapları analiz eder.

Hangi organların şüpheli olabildiğini ipucu olarak alabilir. Daha sonra ağzın içindeki koku ölçülür, burundan nefes alıp verirken ağız kokusunu ölçüp, ağızdan nefes alıp verirken ağız kokusu ölçüp, ağızdan nefes alıp burundan verirken burun kokusunu ölçüp, burundan nefes alıp ağızdan verirken burun kokusunu ölçüp aralarındaki farklara bakılır. Bunlar çirkin kokulu gazların ağız atılımlı mı olduğunu akciğer tanımlı mı olduğunu, burun atılımlı mı olduğunu açıkça gösterir.

Aynı zamanda koku yapıcı amina asitler ağzın içerisini gargara yaptırıp ağzın tavan kokusu ölçülür. Teşhisi en zor olan tipteki kokular ağız kokularıdır. Hasta bazen ağzının koktuğunu düşünmektedir ama aslında ağzı kokmamaktadır. Diş hekimlerini en çok uğraştıran, ağızdan alınan parametrelere göre şüphe uyandırıcı bir şey bulunamayan durumlardır.  Bir başka koku türü de kan gazları atılımlı olan kokulardır. Bunlar kabızlık gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır.


Kaynak: Bu yazıda Dr. Murat Aydın'ın makalesinden yararlanılmıştır. Ayrıntılı bilgiyi http://www.agizkokusu.org/ adresinden alabilirsiniz.