Ağız Kokusu Nasıl Giderilir


Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağız kokusunu gidermenin en radikal ve doğru yöntemi sebebini bulup ortadan kaldırmaktır. Bunların içersinde sebebini zorlukla bulunabildiği ya da dikkat çekmediği için gözden kaçan ağız kokusu türleri de vardır.  Sindirim sisteminden kaynaklanan gelen ağız kokusu gibi. Bunların sebebini bilmek hem geç oluyor hem de birdenbire ortaya çıkmayabilir.

Örneğin kabızlık, kabızlık toplumda yaygın bir rahatsızlıktır ve birçok insan sineye çeker. Yakınma nedeni ile doktora giden kişi sayısı çok azdır. Kabızlık ağız kokusu sebebi olabilir. Bunun da tedavisi aslında oldukça kolaydır. Her gece yatmadan önce lifli gıdalar tüketilirse, sabah tuvalete gidilir ve dolaylı olarak kabızlık iyileşince de ağız kokusu ortadan kalkacaktır.

Bunun yanında, guliten alerjisi diye bilinen hastalıklar, henüz kliniğe aksetmemiş, zayıf seyreden pankreas enzim efektleri ağız kokusu nedenidir. Bunların en iyi anlaşabileceği yer ise gastroentoloji hekimleridir.  Tabi öncelikle ağız kokusu konusuna ön teşhis konulup, ağızda olmadığı belirlenip, ondan sonra en iyi doktora yönlendirilmesi gerekir. Yani ilk müracaat yine diş hekimleridir. Toplumumuzda bir de Helikobakter Proli gastriti vardır.  Bu mikrop mideye yerleşir ve gastrit sebebi olabilir. Hatta mide kanseri gibi hastalıklara sebep olabilir. Bunun da ağız kokusu yaptığı çok iyi bilinir.

Ağız kokusunu gidermenin en radikal ve doğru yöntemi ağız kokusunun sebebini bulup ortadan kaldırmaktır.

Nefeste nitrat kokusuna, kan gazlarına ve amonyak kokusuna neden olur. Bunlar önemli hastalıklardır ve şahısın kendi kendisine fark edip tedavisi için girişim yapmalıdır. Ağızdan gelen koku, büyük sebeple köprülerden meydana gelmektedir. Köprü gövdelerinin altında biriken besin maddeleri şiddetle kokuya neden olur. O nedenle kullanılan diş fırçalarının köprü gövdesi altına girmesi şarttır.

Eğer giremiyorsa o zaman köprüler sökülüp, köprü gövdelerinin altına fırça girecek kadar kesilip yeniden yapıştırılması gerekir. Bu durumda ağız kokusunun büyük kısmı giderilebilmektedir. Bunlar basit ve kolayca giderilebilen ağız kokularıdır. Diş ipi kullanmak, ortodontik tel kullanıyorsa tellerin arasına girebilecek küçük diş fırçaları kullanmak, çinkolu diş macunu kullanmak ve alkolsüz çinkolu gargaralar kullanmak ağız kokusu için hastanın kendisinin yapabileceği önlemlerdir.


Kaynak: Bu yazıda Dr. Murat Aydın'ın makalesinden yararlanılmıştır. Ayrıntılı bilgiyi http://www.agizkokusu.org/ adresinden alabilirsiniz.